• Aneta Strzeszewska

Od seniorów dla najmłodszych.

Zaktualizowano: 24 sie 2019

#kołysankiniedzisiejsze #anetastrzeszewska #kamilmikos #soliton #babcia #muzykadladzieci #rzecznikaprawdziecka #marekmichalak #rodzice #tata #mama #seniorzy #senior #empik


Trzy lata temu skończyłam Autorską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Jak dziś pamiętam niespodziankę w tym dniu, kiedy na koncert dyplomowy przyjechała ponad 300 kilometrów, moja kochana babcia Natalia i siostra Basia. Byli również przyjaciele.


Trzymając dyplom nie wiedziałam co dalej zrobić z tą muzyką.

Mijały dni a ja myślałam i myślałam i na myśleniu się kończyło. Pewnej jesiennej soboty spotkałyśmy się w rodzinnym domu- ja, babcia, Basia i jej synek- Staś.

Babcia chcąc uśpić maleństwo zaczęła śpiewać mu kołysankę. Nic w tym dziwnego, przecież po to są kołysanki. Sęk w tym, że ja nigdy w życiu nie słyszałam owej piosenki. Kiedy to opisuję nie brzmi to zabawnie, ale uwierzcie mi! Ultra wysokie tony babci w połączeniu

z tekstem ,, chysiały chysiały...'' doprowadzały do ataku śmiechu.


I wtedy właśnie Basia wymyśliła, abym nagrała te babcine kołysanki.

Pomysł ten wydał mi się genialny!

Złapałam bakcyla i już następnego dnia stałam przy babci z włączonym dyktafonem mówiąc

,, Babcia śpiewaj!''

Babcia śpiewała ale... w kółko to samo.


Zaczęłam więc poszukiwania innych babć, które pamiętałyby stare kołysanki.


Pierwszą podróż odbyłam do Domu Aktora Seniora w Skolimowie. Tam poznałam wspaniałego człowieka- panią Grażynę Grałek. Spotkanie to było dla mnie wyjątkowe nie tylko dlatego że było pierwsze, ale również dlatego, że pierwszy raz zetknęłam się z tak elegancką i spokojną starością.


Przez ponad rok odwiedzałam wiejskie domostwa i Domy Seniora w Polsce. Nagrywałam śpiew staruszków, zdobywając w ten sposób materiał na płytę. Ocaliłam od zapomnienia kilkadziesiąt kołysanek.


Nie wyobrażałam sobie aby zabrakło na płycie mojej babci Natalki. Myślałam o duecie wokalnym, jednak w wersji finałowej postanowiłam powrócić do mojego dzieciństwa. Babcia oprócz śpiewania, usypiała mnie czytając lub opowiadając bajki. Jedną z nich jest bajka

pt. ,,Jak baba barszcz gotowała'' którą odkąd pamiętam babcia opowiadała z pamięci.

Oto dowód:) Babcia przyjechała do studia nagrań, usiadła na krzesełku i tak jak zawsze opowiedziała całą bajkę. No stress. Nawet się nie zająknęła!


To zdjęcie stało się inspiracją dla Magdy Grabowskiej ,,Bovskiej'', która stworzyła piękne logo do mojego projektu.Następnie nawiązałam współpracę z Wiktorem Tatarkiem, Zdzisław Kalinowskim i Kacprem Zasadą którzy stworzyli przepiękne aranżacje do ,,moich'' melodii.


Aby zdobyć fundusze chociażby na rozpoczęcie nagrań, zwróciłam się z prośbą o pomoc na portalu polakpotrafi.pl. Udało mi się zebrać pewną kwotę, trochę dołożyłam i 22 grudnia 2016 podarowałam ludziom taki oto Bożonarodzeniowy prezent.
Album został wydany przez wydawnictwo Soliton.


Płyta na całe szczęście się spodobała. Doceniło ją kilka wyjątkowych osób na łamach radia, telewizji i portali internetowych.
Szczególnie jestem dumna z tego wyróżnienia.


Oprócz tego że płytę można nabyć drogą kupna...... tu i tam:)


empik soliton muzyka.t-mobile music.apple.com playthemusic.pl

tidal plusmusic.pl play play.google.com spotify akazoo... Kołysanek Niedzisiejszych można słuchać również podczas koncertów.


Zachęcamy wszystkich do zapoznania się moją płytą.Uściski dla tych najmłodszych!